Kurze łapki: Samo to zdanie wywołuje jęk. Ponieważ podczas gdy drobne linie mają swój udział w nazwie (marszczenia na czole, linie marionetek, linie poduszek), kurze łapy często są jednymi z pierwszych, które się pojawiają. I, jak inne zmarszczki, trudno się ich pozbyć, gdy już się pojawią.

Co więc można zrobić, żeby te zmarszczki nie pojawiły się na stałe? Wszystko, co musisz wiedzieć, poniżej.

Co to są kurze łapki?

Kiedy się śmiejesz lub uśmiechasz, zauważyłeś kiedyś, jak skóra wokół oczu ma tendencję do marszczenia się? To są kurze łapki – rodzaj zmarszczki, która przypomina pazurki kury, tak jakby ktoś tak po prostu sadził swoje łapki na delikatnych kącikach oczu. I żeby było jasne: każdy może je mieć, niezależnie od wieku. 

Co powoduje te linie?

Jak już wspomniano, kurze łapki mogą pojawić się za każdym razem, gdy będziesz poruszała twarzą przez cały dzień. Ale nasza skóra z wiekiem się przerzedza (z powodu utraty kolagenu), a w szczególności okolice oczu są zwykle pierwszymi, które wykazują oznaki. “Kiedy zaczynamy mieć mniej kolagenu i włókien elastycznych w skórze z wiekiem, ta bardzo cienka skóra najwcześniej pokazuje linie”, wyjaśnia dyplomowana dermatolog Loretta Ciraldo, mgr FAAD. Ta cienka skóra jest również przyczyną większej wrażliwości na uszkodzenia słoneczne, zanieczyszczenia i stres oksydacyjny – wszystko to może przyczyniać się do obwisłości skóry i powstawania zmarszczek. 

Kurze łapki kontra drobne linie.

Same określenia mają swoje niewielkie różnice. Na przykład, podczas gdy obie mają tendencję do tworzenia się wokół oczu, “kurze łapki” są bardziej specyficznym określeniem dla pomarszczonej skóry, które promieniują z kącików oczu. Z kolei drobne linie mogą odnosić się do każdego rodzaju pomarszczonej skóry – czy to na oku, czy na czole, czy dekolcie. 

Mogą one również różnić się wielkością: “Kurze łapki mogą być bardzo cienkie, cienkie linie, lub mogą być bardzo ciężkie i głębokie”, wyjaśnia mgr Jeanine Downie, certyfikowana dermatolog. Często używa się ich zamiennie (i jest to całkowicie OK, jeśli tak jest, mówi Downie); wystarczy wiedzieć, że kurze łapki są nieco bardziej specyficzne anatomicznie.

5 wskazówek, aby zapobiec i pozbyć się kurzych łapek.

Klucz do utrzymania kurzych łapek na dystans? Wczesna interwencja. Oto jak opóźnić pojawienie się tych zmarszczek, a także jak radzić sobie z liniami, które masz:

1. Nałóż odpowiednie preparaty.

Do zmarszczek pod oczami (w tym kurze łapki) należy wprowadzić składniki zwiększające elastyczność i jędrność, a także antyoksydanty, które mogą odżywić i ochronić okolicę. W związku z tym poszukaj formuł, które sprzyjają rotacji komórek i produkcji kolagenu; być może poszukaj produktów z witaminą A (jak retinoidy), które mogą delikatnie złuszczać okolicę i odsłaniać gładką, młodziej wyglądającą skórę pod spodem. Kluczowe będą też właściwości peptydowe, ponieważ mogą one wspierać naturalną produkcję kolagenu przez Twój organizm. Wiele peptydów zostało opracowanych specjalnie do stosowania wokół oczu.

Jeśli chodzi o przeciwutleniacze, witamina C może również wspomagać produkcję kolagenu, a witamina B jest wspaniała w tonizowaniu i łagodzeniu okolicy. Astaksantyna jest również silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc w walce z wolnymi rodnikami pochodzącymi z zanieczyszczeń i ekspozycji na słońce.

2. Chroń filtrem przeciwsłonecznym. 

Ponieważ delikatna skóra jest już bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne i stres oksydacyjny, należy zachować dodatkową ostrożność, aby chronić ten obszar. Rezygnacja z SPF może prowadzić do tych głęboko osadzonych zmarszczek, w przeciwieństwie do drobniejszych mikropęknięć. Zaleca się również ochronę całego obszaru kurzych łapek okularami przeciwsłonecznymi – nie tylko po to, aby zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przez promieniowanie UV, ale również aby uchronić Cię przed mrużeniem oka w kierunku słońca.  

3. Bądź delikatny w tej okolicy.

Ponieważ masz tendencję do stosowania produktów do pielęgnacji okolic oczu (i usuwania makijażu pod koniec dnia), upewnij się, że nie pocierasz zbyt mocno tej wrażliwej skóry. “Wcieranie może wpłynąć na wszelkie zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki”, mówi Downie. Pocieranie od czasu do czasu nie przyspieszy zbytnio tego procesu, ale upewnij się, że nie wywierasz niepotrzebnego nacisku. To samo dzieje się w czasie snu: Staraj się nie spać z twarzą wciśniętą w poduszkę; lub możesz zainwestować w jedwabną poszewkę na poduszki, która nie podrażnia skóry.

4. Utrzymuj nawilżenie skóry.

Pomyśl o nawilżaniu dwukierunkowym: nakładaj na twarz preparaty bogate w składniki takie jak kwas hialuronowy i ceramidy, aby zablokować wilgoć, ale musisz również podejść do środka, aby naprawdę mieć pod kontrolą kurze łapki. Prewencja jest tu kluczowa, więc pójdź o krok dalej, wspierając naturalny poziom nawilżenia skóry.

Tak więc oprócz ładowania kremów pod oczy ceramidami: Ceramidy są naturalną częścią naszej struktury skóry, która jest w stanie zatrzymać wodę, być może wspomagają własne ceramidy organizmu suplementami, które mogą pomóc w utrzymaniu silnej bariery. Badania wykazały, że doustne podawanie fitoceramidów (które są tylko ceramidami pochodzenia roślinnego) poprawiło gładkość i elastyczność skóry w ciągu zaledwie kilku tygodni.

5. Spróbuj jogi twarzy.

Podczas gdy to właśnie ciągłe mrużenie i emocje powodują kurze łapki, celowe ujędrnienie mięśni twarzy może wspomóc krążenie krwi i faktycznie pomóc napiąć okolicę. 

Wprowadź jogę twarzy. Podobnie jak standardowe zajęcia z vinyasy, ta seria ćwiczeń może wyizolować i stonować Twoje mięśnie – pod warunkiem, że jest specjalnie dopasowana do twarzy. Jedno z badań z 2018 r. wykazało nawet, że codzienna joga twarzy może zmniejszyć oznaki starzenia się twarzy; czyni to poprzez stymulowanie krążenia, które może pobudzić produkcję kolagenu i utrzymać Twój wygląd skóry napiętej. Spróbuj kilku ćwiczeń, które są ukierunkowane na te delikatne mięśnie oczu.

Podczas gdy w końcu niewiele można zrobić, aby na zawsze pozbyć się kurzych łapek (zmarszczki są nieuniknione – i to jest OK!), są pewne pomocne rzeczy do zrobienia, aby opóźnić ich przybycie, jak również powstrzymać je przed pojawieniem się głębokie i ciężkie. Dzięki wczesnej interwencji, zarówno miejscowej jak i wewnętrznej, możesz wspierać zdrową, nawilżoną skórę, która pozostaje jędrna tak długo jak to możliwe.