Jak często należy myć twarz?

Mycie twarzy nie jest prostą, przyjemną rzeczą, którą można dodać do swojego arsenału kosmetycznego; bez względu na to, czy rutyna pielęgnacji skóry jest obszerna czy minimalna, wszystko zaczyna się od dobrego oczyszczenia, co rodzi pytanie: Jak często powinnaś naprawdę myć swoją twarz? Przyznajemy, że informacje zwrotne nie są takie proste – istnieje cała masa kryteriów, które wpływają na to, ile razy powinnaś podnosić się do zlewu. Choć ostatecznie jest to sprawa osobista (jeśli dla Ciebie działa, to działa!), możesz zastosować się do kilku wskazówek, aby dowiedzieć się, ile razy powinnaś się myć. 

Jak często powinnaś myć twarz?

Przy różnych typach skóry i przyzwyczajeniach życiowych, z pewnością nie wszyscy będziemy mieli ten sam dokładny sposób mycia twarzy. Niektórym może wystarczyć jedno mycie dziennie, inni spędzają trzy lub więcej razy przy zlewie. Nie wspominając już o tym, że istnieje wiele opinii na temat tego, co stanowi oczyszczenie, np. niektóre skóry dermatologiczne są po części spłukiwane tylko wodą w godzinach porannych, podczas gdy inne zalecają trzymanie się delikatnego środka czyszczącego przy każdym myciu. 

Naprawdę nie ma właściwych odpowiedzi (czytaj: pielęgnacja skóry jest podróżą osobistą i doznaniową), a nawet niektóre dni będą wyglądały inaczej niż inne. Mimo to, możemy zaoferować punkt odniesienia dla tego, co wpływa na skórę i co to oznacza dla nawyków higienicznych. Wystarczy pomyśleć o poniższych kwestiach bardziej jako o wytycznych niż o twardych i szybkich zasadach: 

1. Uważaj na swój typ skóry.

Jeśli jesteś szczególnie tłusta, możesz odczuwać potrzebę mycia twarzy co najmniej dwa razy dziennie. To samo dotyczy skóry podatnej na trądzik: Bez odpowiedniego oczyszczenia pory mogą zacząć się gromadzić, a co za tym idzie, gromadzić się w nich nagromadzone zanieczyszczenia. To powiedziawszy, tłusta i trądzikowa skóra może dobrze się czuć dodając w porannym czyszczeniu, aby zmyć nadmiar sebum z snu, jak również wszelkie zabrudzenia i bakterie z poduszki (tak, to jest rzecz). 

Jeśli masz suchą skórę i zauważysz, że poranne mycie pozostawia skórę dodatkowo spieczoną, możesz po prostu nałożyć na nią delikatny środek czyszczący w strefie T lub całkowicie zrezygnować z porannego czyszczenia. Upewnij się tylko, że przynajmniej spłuczesz skórę wodą, lub przesuń palcem po jakimś toniku lub wodzie micelarnej, zanim zanurzysz się prosto w serum (więcej na ten temat później). 

2. Sprawdź poziom swojej aktywności.

“Jeśli dużo ćwiczysz, być może myjesz twarz trzy razy dziennie, niezależnie od rodzaju skóry”, wyjaśnia dyplomowana dermatolog Jeanine Downie. To znaczy, raz rano, ponownie po treningu, i ponownie wieczorem. Różni się on w zależności od pory dnia, w której ćwiczysz (tzn. jeśli udasz się na siłownię późnym wieczorem, możesz zanurkować prosto w swój rutynowy wieczorny prysznic), ale trening w południe może wymagać dodatkowego umycia, szczególnie jeśli musisz usunąć makijaż. 

Niekoniecznie musisz za każdym razem stosować oczyszczający preparat oczyszczający. Twoja skóra może być bardziej podatna na podrażnienia krótko po treningu, ponieważ Twoje pory są otwarte. Wystarczy delikatne mycie twarzy, aby się odświeżyć.

3. Pomyślcie o swoim otoczeniu.

Klimat jest tu bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli jest bardziej wilgotny, możesz częściej mieć potrzebę mycia twarzy; jeśli jest mniej wilgotny, możesz myć ją rzadziej. Jest to podobne do tego, jak często powinieneś brać prysznic: Cieplejsza pogoda oznacza więcej potu, co może wymagać większego oczyszczenia. Chłodniejsze temperatury oznaczają mniej potu, co może wymagać mniejszej ilości mycia.

4. Spójrz na swoje produkty. 

Sprawdź swoją linię produktów do pielęgnacji skóry: Czy zawiera się w niej serum z witaminą C? Kwas hialuronowy? Kuracja nawilżająca? Jeśli tak, będziesz potrzebować czystej skóry za każdym razem, gdy będziesz go stosować. „Zanieczyszczenia w skórze mogą uniemożliwić przenikanie składników aktywnych” – mówi mgr Jennifer Herrmann, dermatolog z certyfikatem płytowym. Jeśli więc planujesz włączyć serum do swojej porannej rutyny, upewnij się, że co rano myjesz twarz. W przeciwnym razie, te aktywne składniki mogą nie wsiąknąć, ponieważ możesz mieć pozostałości po rutynie nocnej pielęgnacji skóry, nadmiar sebum, i tak dalej.

5. Czy nosisz makijaż? 

Powiedzmy sobie jasno: Nawet jeśli nie nosisz ściegu z makijażu, to i tak pod koniec dnia musisz umyć twarz. Twoja skóra jest narażona na brud, bakterie i zanieczyszczenia przez cały dzień, nawet jeśli nie musi czuć się brudna. Jeśli jednak masz ochotę na rozjaśniacz lub krem nawilżający, szczególnie ważne jest, aby zmyć te produkty. Możesz nawet rozważyć podwójne mycie: Ponieważ makijaż jest zazwyczaj na bazie oleju, nie zmywa się on łatwo wodą. Użycie olejku na suchej skórze może stopić makijaż i sebum ze skóry, a zastosowanie preparatu oczyszczającego na bazie wody może pomóc spłukać wszystkie pozostałości.

Jeśli możesz umyć twarz tylko raz, to kiedy powinieneś to zrobić? 

Najlepiej myć dwa razy dziennie rano i wieczorem – jeśli możesz. Można jednak zrezygnować z porannego mycia, jeśli jest to dla nas odpowiednie. Ale zawsze, zawsze należy umyć twarz przed snem. Jeśli chcesz to robić tylko raz dziennie, rób to wieczorem, żeby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, zanim pójdziesz spać.

Twoja skóra jest bardziej przepuszczalna w nocy, co sprawia, że tym ważniejsze staje się nagromadzenie substancji nawilżających i kremów przed snem. A co musisz zrobić, aby te składniki spełniały swoją rolę? Czysta, świeżo umyta skóra. 

W zależności od rodzaju skóry i stylu życia, w ciągu dnia może być konieczne mycie twarzy. Jeśli jednak możesz umyć się tylko raz, zalecamy, abyś robiła to wieczorem, aby pozbyć się wszystkich tych codziennych zanieczyszczeń. Niemniej jednak, zwróć uwagę na to, co dla Ciebie działa – czy masz ochotę zrezygnować z porannego mycia, czy dodać do tego kolejne mycie po treningu. Ostatecznie, Twój harmonogram mycia twarzy nie jest ustalony na sztywno: Wszystko czego musisz się nauczyć, to jak dostosować się do potrzeb swojej skóry.