Często słyszymy popularny, aczkolwiek niepokojący mit związany z pielęgnacją i stylizacją włosów: Przycinanie pomaga szybciej rosnąć twoim włosom. Wydaje się to podejrzane, biorąc pod uwagę, że Twoje włosy rosną i wychodzą z głowy. Czy istnieje jakiś punkt styczności między tymi długimi, martwymi końcówkami a twoimi mieszkami włosowymi? A może jest to po prostu mit – małe, białe kłamstwo, które kłóci się z Tobą w fotelu w salonie, gdy byłaś mała? 

Oddzielmy fakty od fikcji. 

Czy obcinanie włosów sprawia, że rosną one szybciej? 

Cóż, niezupełnie. Jak wspomniano powyżej, porost włosów pochodzi z mieszków włosowych na naszej skórze głowy, a nie z końcówek włosów; to znaczy, że obcinanie martwych końcówek nie wpływa w rzeczywistości na mieszki włosowe u góry. Jak mówi Erica Conan, dyrektor ds. edukacji w firmie ColorProof, “Nie ma magicznych mocy w nożycach do cięcia włosów, które sprawiają, że nasze włosy rosną szybciej, kiedy się podcinamy”. 

Korzyści z regularnego podcinania

To nie znaczy, że powinnnaś zrezygnować z regularnego przycinania. Podcinanie polega jednak na usuwaniu brzydkich rozdwojonych końcówek, które mogą w rzeczywistości zatrzymać wzrost włosków poprzez uszkodzenie łodygi włosa: “Gdy masz rozdwojone końcówki, włosy powoli dzielą się na łodygi, co prowadzi do ich łamania i wolniejszego “wzrostu”” – mówi znana fryzjerka i ambasadorka marki Biolage, Sunnie Brook. Regularne przycinanie to jedyny sposób na wyeliminowanie tych strzępków (czytaj: nie można leczyć i przywracać suchych, zniszczonych włosów), a tym samym zapewnić im zdrowe pasma. I jak się okazuje, zdrowe włosy rosną szybciej. 

Przycinanie może również sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać na dłuższe, nawet jeśli nie będą stymulować rzeczywistego wzrostu w mieszkach włosowych. “Długie, łamiące się i rozdwajające włosy będą wyglądały na cienkie i zwężone na końcach, co może sprawić, że włosy będą również wydawały się krótsze” – mówi Conan. Odcięcie tych końcówek nadaje włosom równomierny ciężar, sprawiając, że wydają się grube i pełne. (Gorąca rada: Jeśli nie chcesz odciąć żadnych włosów, poproś swojego fryzjera o „odkurzenie” włosów – usunie on postrzępione, zniszczone włosy, nie eliminując żadnych centymetrów). 

Jak sprawić, by Twoje włosy rosły szybciej. 

Szybkie trymowanie nie pozwoli na ich obcięcie: Jeśli naprawdę chcesz zwiększyć porost włosów, musisz podejść do tego wewnętrznie. Obejmuje to zarówno zwiększenie przepływu krwi do skóry głowy – z pięknym, uwalniającym od napięcia masażem skóry głowy – jak i przyjmowanie suplementów do wzrostu włosów. 

Masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi i dostarcza istotnych składników odżywczych i tlenu do mieszków włosowych, które mogą pomóc w promowaniu wzrostu. Być może najprostszym sposobem jest masaż skóry głowy pod prysznicem: “Podczas mycia głowy masuj ją, aby zwiększyć przepływ krwi, odciążyć i pobudzić mieszki włosowe” – wyjaśnia mbg fryzjer Miko Branch, współzałożycielka marki naturalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów Miss Jessie’s. Możesz również zdecydować się na masaż suchej skóry głowy, jeśli tak zdecydujesz, po prostu zwilżając opuszki palców olejkiem i masując je”. Niezależnie od tego, wykazano, że regularne masaże skóry głowy wspierają wzrost włosów. 

Jeśli chodzi o suplementy, zarówno kolagen, jak i biotyna mogą dostarczyć organizmowi specyficznych aminokwasów, które składają się na keratynę (aka, z czego każde pasmo włosów jest zrobione). Badania wykazały nawet, że niski poziom biotyny, w szczególności, jest związany z wypadaniem włosów i że przyjmowanie obu tych suplementów może wspierać wzrost włosów. Być może przyjrzyj się antyutleniaczom, takim jak witamina C i witamina E, aby pomóc w zarządzaniu stresem oksydacyjnym na skórze głowy (jak się okazuje, stres oksydacyjny był również związany z wypadaniem włosów).

Jest wiele innych sposobów na ochronę włosów, aby zachować ich długość i siłę (wszystkie z nich zostały tutaj opisane), ale jeśli chodzi o wspieranie tych mieszków włosowych od wewnątrz do zewnątrz, powyższe metody są kluczowe.

Podcinanie włosów niekoniecznie powoduje, że rosną one szybciej, ale nie sprawia, że regularne przycinanie staje się mniej ważne. Technicznie rzecz biorąc, podcinanie uszkodzonych rozdwojonych końcówek zapewnia zdrowe włosy, które nie tylko wyglądają na dłuższe i pełniejsze, ale także zatrzymuje ich pękanie i wolniejszy wzrost. Aby jednak pobudzić rzeczywisty wzrost tych mieszków włosowych, musisz zacząć od właściwej pielęgnacji skóry głowy i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać zdrowe włosy.