Woman looking at mirror in cottage during safari vacation

Powinniśmy zwracać uwagę na to, jak dbamy o naszą skórę – ponieważ często może ona służyć jako większe odzwierciedlenie tego, jak dbamy o siebie. Kiedy czekamy, aż pojawią się “problemy”, jesteśmy już o krok za problemem.

Przez wiele lat temat w pielęgnacji skóry był raczej sporadycznie poruszany. W ciągu nocy pojawił się pryszcz? Atakuj go wysuszającymi preparatami. Wkradła się zmarszczka czołowa? Znajdź najsilniejszy dostępny kosmetyk, a może nawet zarezerwuj wizytę w gabinecie dermatologicznym na zastrzyki. Zaczerwienienie i podrażnienie? Nałóż tyle masek łagodzących, ile możesz zrobić. Czujesz, że Twoja skóra ostatnio trochę bardziej się zwiotcza? Czas na maseczkę. 

Dlaczego nie powinnaś czekać, by zająć się swoją skórą.

Podczas gdy leczenie obecnych problemów skórnych jest po prostu częścią pielęgnacji skóry (i zawsze będzie), ostatnio zaczynamy dostrzegać zmianę w sposobie, w jaki dbamy o naszą skórę. Zamiast czekać, aż pojawią się problemy ze skórą (a potem je rozwikłać), wiemy, że najlepsza pielęgnacja skóry pozwala zachować jej zdrowie na wczesnym etapie, radzi sobie z nimi w trakcie zmian na przestrzeni całej dekady i w idealny sposób pomaga utrzymać jej ogólny wygląd przez długi czas. 

A jeśli chodzi o zdrowe starzenie się skóry, możesz zacząć już po dwudziestce. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z najważniejszych rzeczy, które mają wpływ na skórę w późniejszym okresie życia, mogą rozpocząć się już w tej młodej dekadzie. Tak naprawdę, oto kilka najważniejszych kroków milowych w pielęgnacji skóry, które pojawiają się wraz z wiekiem:

20 lat   

Twój kolagen zaczyna się zmniejszać w wieku 20 lat. Kolagen, strukturalne białka w Twojej skórze, zaczyna się zmniejszać o około 1% rocznie już w wieku 20 lat (kiedy to proces ten w dużej mierze zależy od genów i czynników stylu życia, takich jak palenie tytoniu czy dieta). Chociaż może minąć trochę czasu, zanim te zmiany pojawią się w Twoim wyglądzie, stały spadek jest już za mały – i może być nasilony przez wewnętrzne i zewnętrzne czynniki agresywne, takie jak wolne rodniki i stres oksydacyjny. 

30 lat   

W wieku 30 lat, problemy z pigmentacją mogą zacząć pojawiać się od uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV. Podczas gdy wkradają się one wcześniej czy później, w tym dziesięcioleciu większość ludzi zaczyna dostrzegać zmiany pigmentacji. Dzieje się tak dlatego, że zbiorowe uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce zaczynają pojawiać się mniej więcej w tym czasie, co sprawia, że skóra narażona na promieniowanie UV staje się bardzo ważna. 

40 lat   

W wieku 40 lat cykl życia komórek skóry zaczyna się spowalniać. Technicznie rzecz biorąc, cykl życia komórek skóry zaczyna się spowalniać po 30-tce, ale staje się on wyraźny około 40-tki. Dzieje się tak dlatego, że mitochondria komórkowe, siła napędowa komórek, mogą w tym czasie zacząć tracić parę wodną. Wielu badaczy uważa, że jest to spowodowane spadkiem zawartości dinukleotydu nikotynamidowo-adeninowego [NAD+], naturalnie występującego koenzymu, który jest niezbędny do produkcji energii w komórkach; Twój organizm produkuje mniej NAD+ w miarę starzenia się, znacząco około 40-tki. (Ale wkrótce więcej na ten temat.) 

    Podczas menopauzy poziom kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i ceramidów drastycznie spada. Zmiany hormonalne w menopauzie zmieniają skórę i jej strukturę – badania pokazują, że skóra ludzi traci około 30% swojego kolagenu w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy i około 2% swojego kolagenu każdego roku przez następne 20 lat.

50 lat   

Gęstość kości zmniejsza się po 50. roku życia. Od wczesnej dorosłości do połowy życia, gęstość kości pozostaje dość stabilna i nie jest zazwyczaj uzależniona od czynników zewnętrznych. Jednak w wieku około 50 lat stopień degradacji kości przewyższa tworzenie się kości. Gdy twarz traci gęstość kości, zaczynają się pojawiać obwisłości i utrata objętości. 

60-70 lat   

W latach 60. i 70. proces starzenia się skóry ulega znacznemu przyspieszeniu. Jedno z badań wykazało, że kiedy ludzie osiągają te dekady, cykl starzenia się skóry zwiększa się o 6,79%, głównie z powodu degradacji genów.