Lips skin care. Afro woman applying balsam over grey studio background, panorama

Jest mnóstwo czynników wpływających na popękane i spierzchnięte usta: bardziej sucha atmosfera, odwodnienie, nawet tarcie o maskę na twarzy. Być może masz pod ręką ulubiony balsam do ust, który wypełni te pęknięcia – ale w większości przypadków balsam godny zaufania jest raczej szybkim rozwiązaniem niż rozwiązaniem długoterminowym. Najlepiej dotrzeć do dna tego, co powoduje ten nieprzyjemny efekt, aby można było dotrzeć do źródła.   

Cóż, według lekarza dermatologa Angelo Landriscina, jest jeszcze jeden powód, dla którego możesz stanąć przed bolesną przypadłością. “Jeśli masz spierzchnięte usta przez cały czas, to może to być z powodu pielęgnacji skóry.” Możesz się zastanawiać jak twoja pielęgnacja skóry może spowodować spierzchnięte usta.  

Im cieńsza skóra, tym delikatniej trzeba ją pielęgnować. A po drugie, delikatna okolica pod oczami, usta są najcieńszą skórą na całej twarzy. Mimo to, nawet jeśli twoja twarz może mieć kontakt z silnymi składnikami aktywnymi (retynoidy, AHAs lub BHAs itp.), skóra wokół ust może wymagać odrobiny buforu. 

OK, więc w rzeczywistości nie nakładasz tych składników na usta podczas swojej rutyny, ale według Landriscina, w rzeczywistości jest to dość łatwe do przeniesienia na usta, zwłaszcza produkty oczyszczające.

Jeśli podczas rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych używasz preparatów zawierających kwasy, łatwo jest rozpryskać te składniki na usta podczas ich masażu. Nakładanie serum lub kuracja na noc sprawia, że omijanie tego obszaru jest nieco łatwiejsze, ale składniki te nadal mogą przedostawać się do ust, a tym samym powodować podrażnienia. 

Co zrobić z tymi spierzchniętymi ustami?

Oczywiście, możesz po prostu zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby ominąć okolice ust podczas oczyszczania i stosowania tych aktywnych składników. Ale o ile nie jesteś super skrupulatna, te składniki wciąż mogą trochę za bardzo zbliżyć się do łuku Kupidyna. Jeśli naprawdę chcesz zrobić coś więcej, sugerujemy nałożenie balsamu do ust lub gęstej maści na usta przed rozpoczęciem całej rutyny. 

Substancja tłusta działa jak bariera między Twoją skórą a tymi potencjalnie drażniącymi substancjami czynnymi (podobnie jak skóra właściwa zaleca rozcieńczanie retinoidów kremem pod oczy lub kremem nawilżającym przed rozmazaniem pod oczami). W ten sposób, nawet jeśli te składniki nieumyślnie przedostaną się do Twoich ust, nie będą działać tak silnie. Ponadto, jednocześnie nawadniasz usta odżywczymi, pulchnymi składnikami, które mogą pomóc w ustąpieniu wszelkich resztek płatków (np. z kąpieli w temperaturze). 

Oczywiście, popękane usta mogą być produktem suchej pogody lub po prostu odwodnienia w ogóle, ale jeśli bezskutecznie smarujesz usta pomadką, wiedz, że to nie Ty – to może być po prostu Twoja pielęgnacja skóry. Zwłaszcza jeśli używasz silnych retynoidów lub chemicznych eksfolantów (nawet niacynamid może być drażniący dla super wrażliwej skóry), te składniki mogą przenieść się na twoje usta i spowodować jakiś nieprzyjemny efekt.