Powinieneś skoncentrować się na nawilżaniu, aby pomóc oczyścić skórę z niedoskonałości

Kiedy pojawi się pryszcz, możesz sięgnąć po zabieg wysuszający miejscowo, aby się go jak najszybciej pozbyć, lub jeszcze bardziej złuszczające się formuły, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ich. Wiele preparatów złuszczających może pomóc w zwiększeniu rotacji komórek, odblokowaniu tych porów i utrzymaniu jasnego wyglądu skóry. 

Ale według Alicii Yoon, znanej estetyki i założycielki Peach & Lily, ludzie mogą nie zwracać wystarczającej uwagi na to, co ona uważa za “klucz do życia dla naszej skóry”: nawilżenie. Alicia Yoon twierdzi, że posiadanie dobrze nawilżonej bazy jest tym, co sprawia, że jej skóra jest lśniąca i pełna blasku. I jest bardzo jasny powód, dlaczego. 

Jak nawilżenie może pomóc w trądziku. 

Po pierwsze i najważniejsze: kiedy skóra jest odwodniona, zazwyczaj dochodzi do stanów zapalnych. Ten stan zapalny, mówi Yoon, “może uwolnić CRH (hormon uwalniający kortykotropinę), hormon, który może powiedzieć gruczołom łojowym, aby produkowały więcej oleju”. To dlatego wszystkie oznaki odwodnienia skóry są często tłuste: Twoja skóra może wyprodukować nadmiar tłuszczu, aby zrekompensować ten brak nawilżenia.

To nie koniec: Według Yoon, CRH może również zapoczątkować tzw. hiperkeratozę retencyjną – martwe komórki skóry stają się spoiste i nie znikają tak jak zwykle (prawie tak jakby “przyklejały się” do twarzy). A kiedy te martwe komórki skóry zostaną uwięzione w twoich porach (wraz z nadmiarem łoju, o którym mowa powyżej), może to prowadzić do problemów takich jak korki łojowe, zaskórniki, a nawet zapalne krosty. 

Rozwiązanie? Intensywny nacisk na nawilżenie – nawet jeśli Twoja skóra jest tłusta. “Naprawdę dobre nawilżenie skóry może pomóc w tych przełomach”, wyjaśnia Yoon. Jeśli utrzymasz dobre nawilżenie skóry, możesz lepiej radzić sobie ze stanami zapalnymi, ustabilizować produkcję oleju i zapobiec spustoszeniu CRH – nie wspominając już o skórze pełnej nawilżenia, która wygląda pulchnie, elastycznie i młodo, co jest jeszcze jednym powodem, aby nałożyć maskę lub zainwestować w kwas hialuronowy. 

Oczywiście, nadal należy zachować eksfolianty (kwas salicylowy, retinol i tym podobne) w linii preparatów do pielęgnacji skóry – mogą one wnikać w pory i wspomagać rotację komórek skóry, co niewątpliwie pomaga w powstawaniu wyprysków. Możesz po prostu skupić więcej uwagi na nawilżaniu, niż jesteś do tego przyzwyczajona: Być może wrzuć kilka składników nawilżających do codziennej rotacji (np. kwas hialuronowy, skwalan i ceramidy), aby złagodzić stany zapalne od momentu wejścia w życie.