Sok z cytryny do rozjaśniania włosów: Czy to działa? 

Być może jesteś pomiędzy minioną, a następną wizytą u fryzjera i po prostu pragniesz renowacji. A kiedy ta potrzeba osiągnie swój szczyt, możesz nawet zastanawiać się: Czy mogę rozjaśnić włosy sokiem z cytryny? Może to nawet przywołać wspomnienia z lat nastoletnich, na przykład, jeśli kiedykolwiek zanurzyłaś swoje włosy w cytrynach z nadzieją na pojawienie się miodowego blondu. 

Ale czy to w ogóle działa? Przyznajemy, że ta stara sztuczka ani nie daje spektakularnych efektów, ani nie jest zbyt bezpieczna dla twoich włosów. Więc jest jakiś sposób, żeby zrobić to bezpiecznie, a jeśli tak, to jak? Oto, co fryzjerzy mają do powiedzenia na temat naturalnej pracy przy farbowaniu włosów.    

Czy sok z cytryny może naprawdę rozjaśnić twoje włosy?

“Cóż, tak i nie. Cytryny mają znaczną część witaminy C, która ma właściwości rozjaśniające (podobnie jak serum z witaminą C, które rozjaśnia ciemne plamy na skórze); kwas cytrynowy zawarty w soku cytrynowym może również rozjaśnić pasma poprzez utlenianie włosów” – mówi Carrie McCard, kolorystka z Rity Hazan.

Ale jest kilka zastrzeżeń. Chociaż cytryny mogą zapewnić pewne właściwości rozjaśniające (podobne do naturalnego toneru do włosów, powiedzielibyśmy), nie należy się spodziewać drastycznego farbowania. “Drastyczna zmiana koloru jest zazwyczaj niemożliwa”, powiedziała wcześniej mbg. naturopatyczna doktor Tess Marshall, N.D.. Więc jeśli masz ciemniejsze włosy, nie oczekuj, że będziesz wyglądać platynowo przy pomocy zwykłych cytrusów. 

I tak jak powinnaś trzymać się odcieni swojego naturalnego koloru, decydując się na toner, być może porzuć cytryny, chyba że Twoje włosy są już dość jasne. Co więcej, cytryny mogą zapewnić jedynie subtelny efekt rozjaśnienia, więc jeśli Twoje włosy są super ciemne, cały ten wysiłek może nawet nie pojawić się (lub, co gorsza, zabarwienie Twoich pasm odrobiną pomarańczy). Cytryny nie sprawdzą się również, jeśli masz już pasemka z salonu: “Najlepiej robić to na dziewiczych włosach”, wyjaśnia McCard. “Reakcja na włosy farbowane byłaby niewielka lub żadna.” 

O co chodzi z tym sokiem z cytryny?

Co jest tu największym problemem? Sok cytrynowy wysusza i może wywołać na skórze skrajną wrażliwość na światło. Ponieważ jest to kwas cytrynowy i AHA, zwiększa on ryzyko poparzeń skóry głowy uszkodzeń spowodowanych przez słońce. Używanie wyciśniętego soku z cytryny może być również pozostawić bardzo silny efekt wysuszenia na włosach – musisz zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli Twoje włosy są już narażone na wysuszenie i łamanie. Upewnij się, że nawilżasz włosy przed i po nakładaniu soku z cytryny.

Jak rozjaśnić włosy sokiem z cytryny.

Myślisz, że cytryny zadziałają na Ciebie? Jest kilka sposobów, aby to zrobić przed złapaniem sokowirówki.

Możesz po prostu wycisnąć trochę soku z cytryny i nanieść go na miejsca, które chcesz rozjaśnić – albo pokryj swoje pasma palcami, albo chwyć za wlej sok z cytryny do atomizera i spryskaj włosy. Dla lepszego efektu lepiej zrobić to na zewnątrz, ciepło słońca pomoże przyspieszyć ten proces.

Ale jak już zauważyliśmy, bądźcie bardzo, bardzo ostrożni, nie nakładajcie soku z cytryny bezpośrednio na skórę głowy i nawilżajcie przed i po. Możesz też zawsze stworzyć rozjaśniającą maskę do włosów dla majsterkowiczów, która dostarczy włosom nieco więcej wilgoci. Nadal będziesz miała efekt rozjaśniający z cytrynami, ale nie wysuszą one Twoich włosów tak kruchych: 

Rzecz w tym, że cytryny mogą działać na niektórych osobach (zazwyczaj tych, które mają już jaśniejsze włosy), ale zapewniają tylko subtelne uderzenie jasności. Jeśli szukasz zupełnie nowego, niewiele możesz zrobić w całkowicie naturalny sposób – być może będziesz musiała przyjrzeć się kolorowi włosów w domu lub poczekać z zapartym tchem, aby zobaczyć się z fryzjerką (zalecamy czekanie, jeśli możesz). Jednak w przypadku bardzo subtelnych pasemek, cytryny są strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem, że robisz to bezpiecznie dla swoich włosów i skóry głowy.